Zadanie #4 (aktualizacja 12 kwi, 13 kwi)

Wyznacz parametry korekcji koła zębatego i narysuj koło zębate po korekcji bez podcięcia.
  • Indywidalne parametry koła zębatego (m, alfa, z, c*=0,25, y=1) nie ulegają zmianie (arkusz).
  • Wyniki obliczeń należy wysłać do 14 kwietnia 2019 przez formularz. Do 16 kwietnia zostaną przekazane wyniki.
  • Rysunek koła (wydrukowany) należy dostarczyć do dnia 6 maja 2019, wykład. Rysunek musi być narysowany z wykorzystaniem ewolwenta-3-szablon.dwg (zakładki layout lub arkusz) lub spełniać wymagania pokazane w ewolwenta-3.pdf. Na rysunku należy zaznaczyć średnice d_a, d, d_b i d_f koła po korekcji oraz podać wyliczone wartości. Należy również zaznaczyć grubość zęba na kole podziałowym g_kp oraz na kole wierzchołków g_a. Proszę nie pokazywać zarysu narzędzia w kolejnych położeniach, a jedynie w położeniach początkowych przed i po odsunięciu narzędzia. Proszę zaznaczyć wielkość odsunięcia narzędzia X_GR. Linią grubą zaznaczyć koło z podciętymi zębami, a linią bardzo grubą koło po korekcji. Proszę wykonać zbliżenie na podcięcie zęba (odcięcie ewolwenty). (12 kwi) Współczynnik korekcji x_gr (małe litery), czyli przesunięcia narzędzia to wielkość bezwymiarowa, natomiast X_GR = x_gr*m (wielkie litery wg mojego zalecenia) to odległość w milimetrach, o którą należy przesunąć narzędzie.(12 kwi)
  • Osoby, które miały błędy na rysunku do zadania #3, muszą wykonać ten rysunek prawidłowo przed oddaniem rysunku do zadania #4. Z naniesionymi poprawkami zapraszam do dyskusji podczas konsultacji.
Wszystkie materiały znajdują się w katalogu.

Uwagi dotyczące zadania

  • Do obliczeń będziecie Państwo potrzebować wzoru, którego nie wyprowadziłem na wykładzie. Grubość zęba na kole podziałowym po korekcji wynosi g_kp = 1/2*pi*m + 2*x*m*tg(alfa_0) [(13 kwi) we wzorze należy uwzględnić odsunięcie narzędzia albo jako X (duże) albo jako iloczyn x*m], gdzie pierwszy składnik 1/2*pi*m to grubość zęba przed korekcją, czyli połowa podziałki, a drugi 2*x*m*tg(alfa_0) [(13 kwi) we wzorze należy uwzględnić odsunięcie narzędzia albo jako X (duże) albo jako iloczyn x*m] to przyrost grubości, wynikający z przesunięcia narzędzia. (12 kwi) Wzór na g_kp jest ogólny, tzn. obowiązuje dla dowolnego współczynnika korekcji x, w szczególności x_gr. Państwo w zadaniu macie wykonać korekcję ze współczynnikiem x_gr, dlatego x = x_gr. (12 kwi)
  • Wartość g_kp będzie potrzebna do wyznaczenia linii środkowej zęba, względem której można wykonać operację lustra w programie CAD, aby następnie powielić zęby poleceniem szyk. Osoby, które będą odtaczały przesunięte narzędzie na tyle daleko, że otrzymają pełny zarys wrębu, mogą skorzystać wyłączenie z polecenia szyk, ale obliczenie szerokości g_kp jest konieczne (jest punktowane).
  • Podczas wykładu wprowadziłem pojęcie średnicy tocznej d_t, które nie ma odniesienia do właściwej średnicy tocznej w przekładniach z zębami korygowanymi (czym będziemy się zajmować dopiero na kolejnych spotkaniach). Szerokość zęba i szerokość wrębu na tej średnicy nie będą sobie równe.
  • Z mojej wypowiedzi mogło również wynikać, że proces odtaczania narzędzia wykonujemy względem nowo utworzonej średnicy tocznej, co nie jest prawdą. Narzędzie, w nowej pozycji po odsunięciu, odtaczamy względem dotychczasowej średnicy podziałowej d. Średnica podziałowa d, podobnie jak zależna od niej średnica zasadnicza d_b nie ulegają zmianie, dlatego ewolwenta ma taki sam kształt jak przed korekcją, a jedynie zmienia się zakres (odcinek), na którym współpracuje z narzędziem (listwą zębatą). Mam nadzieję, że rozwiewa to niejasności dotyczące sposobu odtaczania narzędzia dla korygowanego koła zębatego.
  • Uwzględniając wymienione uwagi zmodyfikowałem wzór ewolwenta-3.pdf i szablon ewolwenta-3-szablon.dwg. Osoby, które pobrały te pliki wcześniej, proszę o powtórzenie operacji i zwrócenie uwagi, czy korzystają z właściwej wersji.
Za zaistniałe niejasności przepraszam i mam nadzieję, że wykonanie zadania odbędzie się teraz już bez kłopotów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wykład 20 maja

Zadanie #6

Zadanie #1